Anna Zbiegień-Turzańska
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| Anna Zbiegień-Turzańska | |
|---|---|
| |
| Tytuł/stopień | doktor habilitowana |
| Stanowisko | adiunkt |
| Jednostka | Instytut Prawa Cywilnego Katedra Prawa Handlowego |
| Dyżur | |
| Dyżur dodatkowy | |
| Telefon | |
| anna.zbiegien@wp.pl | |
| Inne | Labour Law Blog DZP |
| Strona na USOS-ie | |
Dr hab. Anna Zbiegień-Turzańska - adiunkt w Katedrze Prawa Handlowego.
Zajęcia
[edytuj]Ćwiczenia
Prowadzenie zajęć
[edytuj]Prawo handlowe - ćwiczenia
- Kolokwia: 1 w semestrze - część testowa trwająca pół zajęć i część opisowa - 2 kazusy, do których rozwiązania można mieć ze sobą kodeks i inne ustawy, ale tylko w wersji papierowej. Czasami także pisane są umowy spółek na ocenę, która pełni jednak rolę bardziej doradczą i może ew. poprawić ocenę na koniec semestru.
- Lista obecności: sprawdzana co zajęcia
- Materiały dodatkowe: informacje na temat materiałów dodatkowych jak i zagadnień z podręcznika - w Usosie
- Możliwość migracji między grupami: tak
- Możliwość dopisania do grupy: tak
- Nieobecności: 2 na semestr
- Podręcznik: do egzaminu - według uznania własnego, do zajęć - tylko kodeks
- Przepytywanie: nie
- Zaliczenie: kolokwia
Opinie
[edytuj]Prawo handlowe - ćwiczenia
- ĆWICZENIA [2023/2024] Polecam. Zajęcia bardzo merytoryczne, atmosfera przyjemna. Ordung muss sein - pani profesor ma swój sylabus i przestrzega go choćby świat się walił. U nas był problem z wpadkowymi godzinami dziekańskimi, które spowodowały, że przez 1,5h robiliśmy materiał z dwóch ćwiczeń. Pani profesor ma dużą wiedzę, raczej umie ją przekazać, atmosfera trochę spotkania działu w korpo. Dwa kolokwia w formie testu jednokrotnego wyboru, 3 pytania, raczej banalne lub łatwe.
- ĆWICZENIA [2019/2020] Zdecydowanie najlepszy wybór z prawa handlowego! Pani doktor jest wspaniałą prowadzącą, a jej zaangażowanie widać na każdym kroku. Zajęcia nie tylko bardzo merytoryczne, ale również najbardziej "praktyczne" podczas całej mojej 4-letniej znajomości z WPiA. Pisanie umów i statutów spółek, opinii i pism procesowych, a do tego symulacja sądowa z prawdziwego zdarzenia (nawet togi mieliśmy :D). Do tego wybór orzecznictwa i kazusy co zajęcia. A wszystko to w wyśmienitej atmosferze. Co do zaliczenia to jedno kolokwium na semestr o umiarkowanym poziomie trudności. Słowem wzorowe ćwiczenia - oby USOS był łaskawy ;)
- Ćwiczenia prowadzone w dobry sposób, uczą myślenia. Na zajęcia przesyłane są także orzeczenia i czasami artykuły, które mają naświetlić dane zagadnienie także od strony praktyki. Pani Doktor jest nastawiona bardzo prostudencko, otwarta na dyskusję w trakcie zajęć, którą wzbogaca informacjami z praktyki (jest adwokatem w Domański Zakrzewski Palinka). Pozwala dopisać się do swojej grupy, chociaż na początku bywa nastawiona sceptycznie. Zaliczenie nie sprawia wielkich problemów, chociaż wymaga wiedzy i przestudiowania materiału. Pani Doktor udostępnia także kazusy omawiane na ćwiczeniach, co pozwala się lepiej przygotować przed kolokwium zaliczeniowym.
- Moje "top 3" ćwiczeniowców na wydziale w przeciągu czterech lat studiów. Bardzo dobre, ciekawe zajęcia, pani dr porusza zarówno ważne kwestie doktrynalne (przytacza sporo orzecznictwa), jak i praktyczną stronę omawianych zagadnień (w ramach zadania domowego umowy spółek do napisania, potem szczegółowo omawiane). Zajęcia z jednej strony bezstresowe, bo jeśli pani dr pyta to bez konsekwencji (na ogół minikazusy "na myślenie"), z drugiej bardzo wiele można z nich wynieść. Kolokwium nie jest bardzo trudne (test + kazusy), ale wymaga dość solidnego przygotowania (i uważnego notowania na zajęciach, bo kazusy wprost odnoszą się do kwestii omawianych na ćwiczeniach). Poza tym pani dr jest przesympatyczną osobą i świetnym dydaktykiem. Zdecydowanie polecam!
- Bardzo dobre ćwiczenia. Na każdych zajęciach prezentacje, które są dokładnie omawiane. Poza zagadnieniami z podręcznika, sporo orzecznictwa i naprawdę ciekawe prace domowe - pisaliśmy umowy spółki, akty założycielskie, statuty. Pani Dr jest bardzo zaangażowana w prowadzone przez siebie ćwiczenia. Zawsze przygotowana, skupiona na studentach, chętna do wyjaśniania rozmaitych wątpliwości. Widać, że po prostu chce jej się prowadzić te ćwiczenia i nie traktuje ich jedynie jako przykrego obowiązku wynikającego z pracy na wydziale. Zdecydowanie polecam. To przesympatyczna i prostudencka osoba + można zrobić naprawdę dobre notatki. Jedne z lepszych ćwiczeń, jakie do tej pory miałam na tych studiach. Świetny wybór.
- Doskonałe ćwiczenia dla wszystkich chcących zrozumieć problematykę prawa handlowego. Na każdych zajęciach oprócz prezentowania zagadnień teoretycznych rozwiązywane są także minikazusy. Grupa z dużym wyprzedzeniem wie, o czym będzie mowa na zajęciach, gdyż pani doktor na początku semestru zamieszcza w USOSie sylabus z rozpiską tematów i zadań na każdy tydzień. W ciągu roku były dwa kolokwia - jedno ze spółek osobowych, drugie z kapitałowych. Nie były bardzo trudne, ale dość dokładnie sprawdzały nie tylko wiedzę, ale i myślenie studenta. W razie niepowodzenia można je było ustnie zaliczyć na dyżurze. Prowadząca sympatyczna, prostudencka, szybko odpowiada na maile, zawsze chętna do wyjaśnienia wszystkich zagadnień i rozwiązania wątpliwości studentów. Zajęcia nastawione są na aktywne uczestniczenie w nich i zdarza się, że pani doktor poprosi o odpowiedź wybraną osobę, ale bez konsekwencji i w bezstresowej atmosferze. Omawiane są nie tylko poszczególne tematy, ale prezentowane są także spory doktrynalne i ważne dla danego tematu orzecznictwo. Jak chodzi o EGZAMIN (2015/2016) to przebiegał w profesjonalnej atmosferze. Losowaliśmy zestawy pytań - po jednym pytaniu ze spółki kapitałowej i osobowej i trzecie z ustaw odrębnych. Z moich obserwacji wynika, że pani doktor lubi pytać o postępowanie arbitrażowe. Warto iść do pani doktor na zajęcia i aktywnie w nich uczestniczyć, bo to w mojej opinii po kilkudniowej powtórce wystarcza w zupełności na zdanie u pani doktor egzaminu z dobrym wynikiem. Po zakończeniu odpytywania pani doktor wyjaśnia, co zostało powiedziane dobrze, co źle, a czego zabrakło. Oceny sprawiedliwe. Nie słyszałam, żeby ktoś nie zdał, ale może to wynik tego, że to chyba była pierwsza sesja egzaminacyjna pani doktor. Podsumowując polecam w 100% tak na ćwiczenia jak i na egzamin!"
- [2016/17] Pani Doktor prowadziła w tym roku tylko drugi semestr, ale to wystarczyło, żeby rozbudzić ogromne zainteresowanie problematyką spółek kapitałowych. Ćwiczenia rewelacyjne - nieczęsto na tych studiach zdarza się równie praktyczne podejście do tematu, a dzięki pisanym pracom (było pięć w tym semestrze, ale nie zajmowało to wiele czasu, a pozew w zasadzie pisało się w trakcie zajęć i miał on raczej marginalne znaczenie przy ocenie końcowej z przedmiotu) nie dość, że lepiej przyswajało się w ten sposób wiedzę, to na dodatek był to element praktyki - tak rzadki na tych studiach niestety. Dodatkowo Pani Doktor jest niezwykle prostudencka, miła i pomocna, pytania skierowane są do konkretnych osób, ale zupełnie bez konsekwencji - mają na celu aktywizację studentów i często po prostu są pytaniami typowo na myślenie, niewymagającymi podręcznikowej wiedzy. Kolokwium w formie kodeksowego testu i trzech kazusów. W ich rozwiązywaniu przydaje się przeczytanie choćby tez orzeczeń omówionych na zajęć (szczegółowy syllabus od razu jest zresztą publikowany na stronie przedmiotu w usosie), po dwóch dniach nauki można podejść i zaliczyć bez problemu. Egzamin w formie trzech wcześniej przygotowanych pytań - jedno ze spółek osobowych, jedno z kapitałowych, jedno z zagadnień pozakodeksowych - najczęściej powtarzała się prokura, upadłość, restrukturyzacja i arbitraż. Warto być aktywnym na ćwiczeniach i później pójść do Pani Doktor na egzamin, bo z pewnością to zaprocentuje. Polecam zarówno na ćwiczenia, jak i egzamin - fantastyczna osoba i świetne zajęcia!
- STRASZNE ćwiczenia. Pani doktor wydaje się, że wszyscy uczestnicy ćwiczeń są świetnie zorientowali w prawie handlowym. Wyświetla prezentacje, ale nie ma nawet chwili żeby się z nimi zapoznać, a tuż potem zostaje wyświetlony kazus i doktor wybiera sobie kogoś, kto musi go zrobić. Dla mnie to były bardzo kiepskie zajęcia - nieuczące niczego, stresujące.
- [2017/2018] ŚWIETNE ćwiczenia. Szczerze jestem zdumiona powyższą opinią, gdyż zajęcia z dr Zbiegień-Turzańską należą do najlepszych, w jakich miałam przyjemność uczestniczyć. Są w 100% merytoryczne, prowadzone w ciekawy i profesjonalny sposób. Pani Doktor jest osobą niezwykle zaangażowaną, chętną do pomocy studentom; widać, że jej bardzo zależy, zawsze jest świetnie przygotowana. Z zajęć można wynieść wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną (przygotowywanie projektów umów, protokołów ze zgromadzeń wspólników naprawdę wiele daje!), co niestety na innych ćwiczeniach zdarza się rzadko. Ćwiczenia są perfekcyjnie zorganizowane i przemyślane, wzbogacone o kazusy i orzecznictwo. Pani Doktor to genialny dydaktyk i praktyk, dzięki czemu potrafi zainteresować tematem, przy czym jest osobą niesamowicie życzliwą i prostudencką, w związku z czym zajęć z pewnością nie można nazwać „stresującymi” - owszem Pani Doktor w trakcie zajęć zadaje pytania „na myślenie” skierowane do poszczególnych osób, ale bez żadnych konsekwencji. Na zaliczenie dwa kolokwia, które bardzo pomagają przy nauce do egzaminu. Rewelacyjne ćwiczenia, nic tylko polecać!
- 2017 / 2018 - Bardzo dobre zajęcia. Wszystko co piszą poprzednicy jest prawdą. Nie są to ćwiczenia w formie wykładu. Są to ćwiczenia sensu stricto. Pani Dr wychodzi z założenia, że studenci przychodząc na zajęcia mają choć minimalne pojęcie o omawianym temacie. Tylko wtedy można prawdzie skorzystać z zajęć. Zajęcia odbywają się w formie kazusów i dyskusji. Pani Dr wyświetla przykład i prosi kogoś o jego rozwiązanie. Jeśli jednak spotka się z brakiem odpowiedzi, uśmiecha się i mówi "to może ktoś inny pomoże". Więc absolutnie nie można powiedzieć, że jest to stresujące. Można jedynie się obawiać, że wyjdzie się na debila przed samym sobą. :) W ciągu roku są 2 kolokwia. Jedno ze spółek osobowych, drugie z kapitałowych. Nie są ciężkie. Motywują do nauki. Pierwsza część to pytania ABCD - egzamin jak na aplikacje - pytania prosto z kodeksu. Druga część to 2 lub 3 kazusy. Kazusy te zawsze są kazusami omawianymi wcześniej na zajęciach -- dlatego warto robić notatki. Podczas rozwiązywania kazusów można korzystać z kodeksów, podręczników itd. POLECAM
- 2017/2018 Wspaniałe ćwiczenia zarówno dla pasjonatów jak i tych, którzy chcą po prostu dobrze zdać egzamin. Prowadzone na niezwykle wysokim poziomie merytorycznym, porównywalnym z seminarium(często dowiadywałam się wcześniej na ćwiczeniach o czymś, co potem dopiero przerabiałam na seminarium). Obejmują swoją treścią wszystkie najważniejsze tematy, które trzeba znać na egzamin i co najważniejsze - wiedza sama wchodzi do głowy dzięki warsztatowej formie pracy ze studentami(kazusy, pisanie umów, pozwów, protokołów). W trakcie ćwiczeń pytania są kierowane do konkretnych osób - jednak są to pytania raczej z gatunku tych "na myślenie" i minimalną orientację w temacie, a brak odpowiedzi nie skutkuje żadnymi konsekwencjami. Podstawą zaliczenia jest zdanie 2 kolokwiów(test + kazusy). Dodatkowo doktor jest wyjątkowo sympatyczną, ciepłą i cierpliwą osobą o świetnym poczuciu humoru i wysokiej kulturze osobistej. Jest zawsze doskonale przygotowana do prowadzenia zajęć, które są spójne i zaplanowane - pełen profesjonalizm. NAJ-LEP-SZE ćwiczenia w trakcie całych studiów - nie mieć okazji w nich uczestniczyć to wielka strata.
- 2017/2018 - Potwierdzam wszystkie powyższe POZYTYWNE opinie! Pani Doktor jest przesympatyczna, prostudencka, nie ma mowy o terrorze na zajęciach mimo "warsztatowej" formy ich prowadzenia i pytań skierowanych do konkretnych osób. Mimo luźnej atmosfery student nabiera ochoty do nauki tego przedmiotu, a nawet przy minimalnym wkładzie coś się zapamiętuje dzięki pracom zadawanym w ciągu roku (umowy spółek, pozwy, opinie prawne), które później są wspólnie dokładnie omawiane. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić, po stokroć polecam!!!
Prawo handlowe - egzamin
- 2025/2026 Zgadzam się z opinią poniżej, opanowanie listy w pełni wystarcza (+nie kojarzę, żeby kogokolwiek zapytała z P.S.A.). Atmosfera jest bardzo przyjemna, Pani Profesor jest super sympatyczną osobą, naprowadza i naciąga oceny. Jedyne co, to nie pamiętam, czy to jest na liście, czy nie, ale mnie zaskoczyło pytanie o zaskarżenie uchwał zarządu i rady nadzorczej (z KC), szczęśliwie udało mi się wybrnąć i wszyscy z mojej trójki dostali 5. Bardzo polecam!
- 2025/2026 - Opanowanie zagadnień z listy pytań jest w pełni wystarczające (przynajmniej z mojego doświadczenia) do zaliczenia egzaminu na ocenę bardzo dobrą. Jeżeli chodzi o formułę, to mimo zmiany syllabusa na stronie katedry u Pani Profesor jest tak jak w ubiegłych latach, tj. 1 pytanie ze spółek osobowych, 1 pytanie ze spółek kapitałowych i jedno pytanie z pozostałych zagadnień. W mojej trójce były m.in. takie pytania: model reprezentacji w spółce partnerskiej, reprezentacja w spółkach osobowych i jej modyfikacje, zaskarżenie uchwał w spółce akcyjnej, prokura, skutki dokonania czynności bez wymaganej uchwały, przesłanki ogłoszenia upadłości. Myślę, że naprawdę trzeba się bardzo postarać, żeby nie zdać. Pojawia się dopytywanie, ale nie o wiedzę tajemną.
- 2023/2024 - Super egzamin. Pani profesor jest miła, chociaż bez kordialności. Pytania podstawowe, choć lubi dopytywać, ale nie żeby zastawiać pułapki, tylko żeby się upewnić, czy się rozumie, co się mówi, ewentualnie aby naprowadzić odpowiedź na właściwe tory. Większość osób wychodziła z piątkami.
- 2019/2020 Radzę poważnie zastanowić się nad egzaminem. Atmosfera nie jest zła, ale trzeba się naprawdę porządnie przygotować do egzaminu. Raczej tylko i wyłącznie dla osób, które uczęszczały wcześniej na ćwiczenia. Z perspektywy czasu wybrałabym chyba innego egzaminatora.
- 2019/2020 Egzamin zdecydowanie godny polecenia. Trzy pytania: jedno ze spółek osobowych, jedno ze spółek kapitałowych i jedno z pozostałych zagadnień. Wszystkie pytania pokrywają się z listą. Atmosfera jest cudowna, a pani doktor przemiła. Co do poziomu trudności to oceniam jako umiarkowany - na wyższe oceny na pewno trzeba porządnie odpowiadać, ale jeżeli czegoś w odpowiedzi brakuje to pani doktor dopyta. Słowem - polecam ;) - szczególnie jeśli miało się ćwiczenia z panią doktor, bo zakres pokrywa się niemalże w pełni.
- 2017/2018 Egzamin bardzo na plus. Na trójkę wypada ok.25-30 minut. Doktor nie wprowadza stresującej atmosfery, jest raczej sympatyczna. Pytania w dużej mierze pokrywają się z listą - jedno pytanie ze spółek osobowych, jedno z kapitałowych i jedno najczęściej z arbitrażu/upadłości/restrukturyzacji. Dopytuje tylko wtedy, gdy w odpowiedzi czegoś brakuje - nie wpływa to negatywnie na ocenę. Ocenia raczej łagodnie. Jeden z lepszych egzaminów na tych studiach.
- 2018/2019 Egzamin mega miły. Doktor pomaga studentom i dopytuje by postawić przynajmniej 3. Pytania są z listy (tak, tej krótkiej listy), jeżeli dopytuje, to tylko w ramach pytania (nie wchodzi w obszary innych działów ksh). W dniu mojego egzaminu padło dużo 5 i chyba tylko dwie 3. Także jak najbardziej polecam!!
- 2018/2019 mam mieszane uczucia, w mojej trójce nie było tak kolorowo, oblała dwie osoby i pytania też nie były z listy (może 3 się pokrywały). Dziś wybrałabym już kogoś innego
Linki
[edytuj]Prawo handlowe - ćwiczenia
| Katedra Prawa Handlowego | |
| Kierownik | dr hab. prof. UW Katarzyna Bilewska |
| Pracownicy | prof. dr hab.Aleksander Chłopecki • prof. dr hab. Michał Romanowski • prof. dr hab. Krzysztof Pietrzykowski • dr hab. Marta Litwińska-Werner • dr hab. Konrad Osajda • dr hab. Artur Nowacki • dr hab. Dominika Wajda • dr hab. Łukasz Gasiński • dr hab. Beata Kozłowska-Chyła • dr hab. Anna Zbiegień-Turzańska • doc. dr Jerzy Modrzejewski • doc. dr Małgorzata Modrzejewska • dr Jarosław Turłukowski • dr Anne-Marie Weber-Elżanowska |
| Doktoranci | Mgr Anna Chełkowska • mgr Łukasz Cudny • mgr Mateusz Janicki • mgr Artur Kruszewski • mgr Anna Matsiyeuskaya • mgr Paweł Mazur • mgr Krzysztof Olszak • mgr Izabela Prager • mgr Igor Socha • mgr Aleksandra Surma-Buczek • mgr Jacek Zębala |
| Doktoranci | dr Jacek Krauss • dr Małgorzata Wach-Pawliczak • mgr Joanna Kornas • mgr Katarzyna Kryla • mgr Marek Neumann • mgr Magdalena Zmysłowska |
