Jakub Pawliczak
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| Jakub Pawliczak | |
|---|---|
| |
| Tytuł/stopień | doktor |
| Stanowisko | adiunkt |
| Jednostka | Instytut Prawa Cywilnego Katedra Prawa Cywilnego |
| Dyżur | |
| Dyżur dodatkowy | |
| Telefon | |
| j.pawliczak@wpia.uw.edu.pl | |
| Inne | |
| Strona na USOS-ie | |
Dr Jakub Pawliczak - adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego
Przedmioty
[edytuj]Ćwiczenia
Prowadzenie zajęć
[edytuj]Prawo cywilne II A - ćwiczenia
- Kolokwia: 3-4
- Lista obecności: sprawdzana :)
- Materiały dodatkowe: platforma COME ułatwiająca przygotowanie do zajęć
- Możliwość migracji między grupami: nie (w sezonie 2017/18 zapowiedział że nie będzie można migrować)
- Możliwość dopisania do grupy:
- Nieobecności: 2
- Podręcznik:
- Przepytywanie: bardzo rzadkie, dyskusja
- Zaliczenie:kolokwia, obecności, umowa do napisania w II semestrze lub przedstawienie umowy - można w parach
Prawo cywilne II B - ćwiczenia
- Kolokwia: 2 - jedno ze spadków, drugie z rodzinnego
- Lista obecności: zawsze
- Materiały dodatkowe: orzeczenia
- Możliwość migracji między grupami: tak
- Możliwość dopisania do grupy: tak
- Nieobecności: 2
- Podręcznik:
- Przepytywanie: pytania w tłum, bez konsekwencji
- Zaliczenie: kolokwia + obecność
Opinie
[edytuj]Prawo cywilne II A - ćwiczenia
- ćwiczenia - zobowiązania 2025,2026 - Polecam bardzo ćwiczenia z doktorem, które mobilizują do systematycznej nauki, dzięki temu udało mi się zdać egzamin
z zobowiązań w terminie zerowym! Poza tym, sposób w jaki Doktor przeprowadzał zajęcia, sprawił, że bardzo polubiłam tą część prawa cywilnego i, aż żałuję, że zajęcia się skończyły.
- ćwiczenia - zobowiązania 2025/2026 - Niesamowicie merytoryczne ćwiczenia. Pan doktor jest wspaniałym dydaktykiem i z ćwiczeń da się sporządzić bardzo merytoryczne notatki. Przy okazji atmosfera na zajęciach jest świetna, bez niepotrzebnego stresu, a doktor wyjaśnia instytucje prawa cywilnego w możliwie najprostszy i najbardziej przystępny dla studentów sposób, często używając do tego praktycznych przykładów, co znacząco ułatwia dalszą naukę. Doktor prowadzi przestrzeń na platformie Kampus, na której zamieszcza masę dodatkowych materiałów (prezentacje, kazusy, orzecznictwo itd.). Z części ogólnej przeprowadzane są 3 kolokwia i jedno ze szczegółowej o poziomie trudności zbliżonym do egzaminu (czyli trudne). Faktycznie jednak część szczegółowa jest przerobiona mniej dokładnie z uwagi na brak czasu, co zresztą było podkreślane przez doktora. Na zaliczenie wymagane jest, oprócz obecności i zaliczenia wszystkich kolokwiów, sporządzenie skargi pauliańskiej lub jednej z umów z części szczegółowej. Jedynym zarzutem, który mam do zajęć jest brak przeprowadzenia jednego z kolokwiów w formie identycznej, jak ta egzaminowa (tzn. 36 pytań i 4 kazusy do zrobienia w 72 minuty), bo czynnik czasu potrafi dosyć mocno zaskoczyć na egzaminie. Ogółem jednak zajęcia świetne, jedne z najlepszych, w których mogłem uczestniczyć. Bardzo polecam !
- ćwiczenia - zobowiązania 2025/2026 - Pan Doktor jest super dydaktykiem, bardzo dobrze tłumaczy. Faktycznie, kolokwiów jest dużo i nie są najłatwiejsze, ale mimo wszystko warto iść na te ćwiczenia
- 2025/2026 zobowiązania - Rzeczywiście dużo kolokwiów + do samodzielnego omówienia/napisania umowa z części szczegółowej. Trzeba przyznać, że cały rok się pracuje nad zobowiązaniami - natomiast prezentacje u profesora, liczne kazusy i materiały są wielkim atutem. Odniosłam wrażenie, że nawet o wczesnej porze dało się wysłuchać zajęć z zainteresowaniem. Profesor dobrze tłumaczy i przykłada się do tego, żebyśmy zrozumieli materiał. Jak dla mnie świetny profesor, mało kiedy spotykam się z takimi ćwiczeniami.
- 2024/25 zobowiązania - Atmosfera na zajęciach jest przyjemna. W trakcie zajęć Doktor wyświetla swoje prezentacje, które nam wysyła i przerabia kazusy. W trakcie roku jest dużo kolokwiów, głównie z części ogólnej.
- 2024/2025 - ćwiczenia (zobowiązania) Dużo kolokwiów. Z części ogólnej wychodzi się bardzo dobrze przygotowanym, ale część szczegółowa trzeba niestety ogarniać samemu. UWAGA: poświęca za dużo czasu na ustawę o opóźnieniach w transakcjach handlowych, lepiej dowiedzcie się co to jednostka pieniężna
- 2021/2022 - Ćwiczenia (zobowiązania) są świetne dla osób które chcą przed egzaminem zrobić kilkudniową powtórkę i zdać na dobrą ocenę (w przypadku najnowszego egzaminu pisemnego) Kolokwia są częste co jest świetnym rozwiązaniem ponieważ stopniowo przyswaja się materiał lecz nie są trudne. Atmosfera bardzo sympatyczna. Na kampusie Doktor udostępnia prezentacje jak i pytania z danych działów z książki które bardzo pomagają. Polecam!
- 2019/20 - Polecam zarówno na ćwiczenia, jak i na egzamin. Przemiły człowiek, wszystko udostępnia na Come + bardzo dobrze tłumaczy. Do zrobienia są różne prace + do zaliczenia kolokwia z KC.
- Bardzo polecam i nie polecam równocześnie. Polecam tym, którzy przygotowują się na każde zajęcia, przerabiają zawsze przed zajęciami podręcznik, czytają orzeczenia wysyłane przez dra itd. Wtedy można z zajęć bardzo wiele wyciągnąć, bo skupiają się one na najbardziej problematycznych zagadnieniach. Ale jeśli ktoś przychodzi nieprzygotowany, to po prostu straci swój czas - fakt skupiania się na najbardziej problematycznych zagadnieniach, omawianie orzeczeń itd. oznacza, że z zajęć nie można wynieść kompleksowych notatek i wiedzy, a bez samodzielnego przygotowania po prostu nie wiadomo co się dzieje. Kolokwia są banalne i ich zdanie nie oznacza, że jesteś przygotowany/a na egzamin. W maju i czerwcu może wtedy czekać Cię nauka od zera. Ale na plus to, że nie ma odpytywania innego niż pytania rzucone w salę, to zawsze mniej nerwów.
- Jeżeli wykażesz inicjatywę, będziesz przygotowywać się na zajęcia, czytać podręczniki, orzeczenia, artykuły, to wyniesiesz z tych ćwiczeń naprawdę bardzo dużo i nie będziesz mieć problemów z zaliczeniem czy zdaniem egzaminu; jeżeli chcesz przesiedzieć cały rok i niemalże nic nie robić na zajęciach, a przy tym spędzić czas w miłej atmosferze - to też się da. Inaczej mówiąc, pan doktor nie jest zbyt wymagający ;) Robi kolokwia w formie testów (2 w semestrze), w II semestrze jest jeszcze umowa do napisania i zaprezentowania. Może ze dwa razy w ciągu roku zdarzyło się, że doktor odpytywał wszystkich z listy, a nieprzygotowanych odsyłał na dyżur, ale było to następstwem tego, że na poprzednich zajęciach grupa nie wykazywała żadnej chęci współpracy. Generalnie zajęcia prowadzone są w sposób uporządkowany i klarowny, doktor wszystko bardzo dobrze tłumaczy, ilustruje przykładami, mówi na co zwrócić uwagę w kontekście egzaminu, a poza tym jest przezabawną i przemiłą osobą, więc polecam - no, chyba że ktoś potrzebuje bata do nauki.
- Pan dr to świetny prowadzący. Prowadzi platformę come gdzie rozpisany jest dokładnie syllabus na każde zajęcia z podaniem stron w podręczniku włącznie i wrzucone wszystkie wymagane orzeczenia (występują nie zawsze, a kiedy wrzuca to w ilości jak najbardziej rozsądnej i do przeczytania, Pan dr zresztą stara się zawsze by były to zabawne/charakterystyczne orzeczenia które dobrze się czyta i zapadają w pamięć ilustrując omawiany temat). Zajęcia są w założeniu prowadzone przez Pana dr w formie ćwiczeniowej a nie wykładowej, tak długo jednak jak choć ze 4-5 osób się w miarę odzywa reszta może spokojnie przesiedzieć/przespać. Warto jednak współuczestniczyć bo można wynieść naprawdę wiele z prowadzonych przez dr zajęć i na podstawie dobrych notatek (które zdecydowanie łatwiej zrobić jednak mając już przejrzany choć temat w domu) przygotować się do egzaminu (ja z części ogólnej bazowałam tylko na nich z bardzo dobrym skutkiem). Pan dr dopuszcza możliwość migracji. W trakcie roku robi 3 kolokwia o przeciętnym poziomie trudności trzeba też napisać jedną umowę. Bardzo polecam!
- Doktor Pawliczak jest zdecydowanie prowadzącym godnym polecenia. Przez cały rok akademicki, dzięki korzystaniu przez Pana Doktora z platformy COME, studenci dobrze wiedzą co będzie przedmiotem zajęć. Wszelkie zmiany są uwzględniane na bieżąco. Warto przygotowywać się na zajęcia (również jeśli chodzi o zapowiadane przez Doktora orzeczenia, łatwo dostępne dzięki platformie), bo można z nich naprawdę wiele wynieść. Pan Doktor swobodnie operuje ciekawymi przykładami i przygotowanych studentów bez wątpienia łatwo wciągnie w nawet najnudniejszy w teorii temat. Co do wymagań: trzy kolokwia w formie testów, przede wszystkim z kodeksu, a dodatkowo umowa do napisania w drugim semestrze.
- Świetne zajęcia! Zwłaszcza dla osób, które cenią sobie własny wkład i przyjemne, merytoryczne oraz poprowadzone z humorem zajęcia. Dr Pawliczak jest osobą bardzo pogodną, prostudencką i obdarzoną zdolnościami dydaktycznymi. Zdecydowanie polecam te zajęcia dla każdego kto wierzy, że można przygotować się w domu, przyjść na zajęcia i wynieść z nich wiedzę, bezstresowo. Ja z chęcią przychodziłam na każde. Systematyczne kolokwia i platforma COME niezwykle ułatwiają naukę. Jeszcze raz bardzo polecam!
- Zajęcia są przewspaniałe, merytoryczne, ciekawe, a prowadzący przemiły i co najważniejsze - naprawdę chce mu się pracować ze studentami, wyjaśniać zagadnienia i robi to z niewymuszoną klasą. Polecam i kropka!
- Jeden z lepszych ćwiczeniowców na wydziale. Potrafi fajnie wciągnąć w zajęcia, że nawet pomimo braku presji i bata nad głową (bo dr Pawliczak jest wręcz "do rany przyłóż") chce ci się czytać wyroki i brać udział w zajęciach. Na początku roku coś tam postraszy o odpytywaniu i odsyłaniu na dyżur, ale ostatecznie żadne z gróźb się nie spełniają. Doktor ma rozpisany "plan działania" i dba, żeby na każdych zajęciach przerobić zaplanowany materiał, zaś studentów wciągnąć w dyskusję, aby sami mówili o zagadnieniach, których muszą się nauczyć na podstawie tego, co przeczytali przed zajęciami. Doktor na bieżąco uzupełnia wypowiedzi studentów i jak ktoś wszystko spisuje, to może zrobić dobre notatki. Ponadto doktor aktywizuje studentów w drugim semestrze poprzez napisanie przykładowej umowy, przedstawienie jej i omówienie na zajęciach. Kolokwium na semestr w formie testowej. Pod egzamin polecam, gdyż przerabiany jest prawie cały materiał. Zapisywać się do dr. Pawliczaka na ćwiczenia, bo warto. Polecam!
- [2017/18] Ćwiczenia porywające moim zdaniem nie są, ale mimo wszystko polecam gdyż dr Pawliczak pozostaje jednym z najlepszych wyborów. Jest to przemiły, bardzo prostudencki prowadzący, który nikomu z zaliczeniem problemu nie zrobi. Wydaje mi się, że pasjonuje się sprawami związanymi z rolnictwem gdyż bardzo dużo o tym mówi. Jeśli chodzi o zaliczenie - organizowane są 3 kolokwia z części ogólnej, a na zaliczenie części szczegółowej jest jedno, plus do napisania umowa.
- (2017/2018) Biorąc pod uwagę alternatywy z zakresu prawa cywilnego II cz. a, jest to jeden z lepszych wyborów. Jeżeli ktoś chce, pracuje regularnie przez cały rok, słucha, ta wiedza się lepiej lub gorzej układa w głowie. Aby było tylko kilka osób wchodzących w interakcję z doktorem; wówczas reszta może bawić się telefonami. Choć potwierdzam powyższą opinię, że nie są to jakoś szczególnie porywające zajęcia, być może ze względu na czasami nieciekawą materię (której pewnie nie da się przedstawić w jakiś ciekawy sposób, chociaż orzeczenia bywają interesujące; myślę, że doktor Pawliczak jest lepszy na IV rok na prawo rodzinne i spadkowe, bo widać, że się tym interesuje, ma większe doświadczenie, a materia jest ciekawsza), to jednak są dobre, solidne, na wysokim poziomie, nie można dr. Pawliczakowi czegokolwiek zarzucić. Jednakże po dr. Giaro na II roku jest to miła odmiana; dr Pawliczak przynajmniej jakoś stara się zainteresować (albo utrzymać uwagę) studentów. Kolokwia są proste, toteż tym, którzy potrzebują bata, generalnie nie polecam. Jeżeli ktoś potrafi się sam zmobilizować na egzamin, to uważam, że nie jest to zły wybór.
Prawo cywilne II B - ćwiczenia
- [ĆWICZENIA 22/23] Bardzo sympatyczny prowadzący. Dobra baza pod egzamin, chętnie odpowiada na pytania. Nie odpytuje, można przesiedzieć na spokojnie. Dwa kolokwia - jeden po spadkach drugi po rodzinnym; dość łatwe. Ogólnie serdecznie polecam.
- Bardzo dobry ćwiczeniowiec z prawa spadkowego i rodzinnego. Umie zainteresować tematem, w sposób przystępny i okraszony życiowymi przykładami przekazuje wiedzę, do tego wysyła sporo orzecznictwa (w rzeczywistości czytają je głównie chętni, kto nie chce, może całe zajęcia przesiedzieć w tylnym rzędzie, aktywizowany co najwyżej ponaglającym okrzykiem doktora adresowanym do zbiorowości). Dwa kolokwia - jedno ze spadków, drugie z rodzinnego - dosyć proste, bo test jednokrotnego wyboru.Ogólnie sympatyczny człowiek, z którym można się bez problemu dogadać, a i sporo wynieść z zajęć. Jak najbardziej polecam.
- Super ćwiczeniowiec! Bardzo fajnie i ciekawie prowadzone zajęcia, w dość swobodnej atmosferze, co nie znaczy, że można sobie cały semestr przebimbać! Pan dr wysyła bardzo dużo orzeczeń, które niezmiernie przydają się przy egzaminie, robi dwa kolokwia w formie testu. Daje bardzo dużo rad, co jest ważne na egzamin, przed sesją wysyła pytania egzaminacyjne z zeszłych lat. I jest w ogóle super, na cywila 2b tylko do niego!
- Zdecydowanie godny polecenia ćwiczeniowiec. Zajęcia co prawda nie wymagają szczególnej aktywności i są łatwe do zaliczenia (dwa dość proste testowe kolokwia), ale bardzo ciekawe i merytoryczne. Dr rzetelnie przerabia (prawie) cały materiał, co przy jego sporej ilości jest problemem przy wielu innych ćwiczeniowców, uzupełnia informacje przykładami, orzecznictwem, podpowiada, na co zwrócić uwagę u tych bardziej wymagających egzaminatorów. Poza tym jest przesympatyczny i bardzo prostudencki. Polecam!
- Świetny ćwiczeniowiec! Nie trzeba być zbytnio aktywnym, ale doktor wysyła orzeczenia do przeczytania, trochę o nich dyskutujemy i przerabiamy konkretny dział. Robi przydatne pod kątem egzaminu kolokwia (2).
Prawo cywilne II A - egzamin
- Strasznie drąży, nie wystarczy wiedza kodeksowa, uczyłem się dużo, a wyszedłem z 3 i to tak ledwo ledwo. Wcale nie taki lajcik jak wszyscy uważają
- [2018/19] Ja tam mogę polecić pana dra z czystym sumieniem. Owszem – dopytuje dużo, ale to raczej po to, żeby wyciągnąć, zwłaszcza gdy ktoś nic nie umie (np. część szczegółową tknął tylko w kodeksie na kilka godzin przed egzaminem, jak ja xd). Zdarza mu się oblać, ale zasadniczo ocenia bardzo łagodnie. Oceny od 3 do 5. Dość długi egzamin, potrafi trwać do 1.5h na jedną trójkę. Nie wiem czy to jest reguła, ale przynajmniej w mojej trójce i kilku przede mną zazwyczaj było jedno pytanie bardziej kodeksowe z ogólnej, jedno ze szczegółowej i jedno bardziej przekrojowe/doktrynalne z ogólnej. Poza tym — pan dr Pawliczak jest bardzo kulturalnym i spokojnym człowiekiem, a egzamin u niego to jeden z przyjemniejszych i najbardziej profesjonalnych, jakie zdawałem na tym wydziale.
- [2018/2019] Raczej nie polecam. Pan doktor potrafi obniżyć ocenę o 0,5 za marginalny błąd. Na moim egzaminie słuchał raczej z małą uwagą, co skutkowało stwierdzeniem, iż nie poruszyłam kwestii, o których mówiłam. Cały egzamin na trójkę prawie dwie godziny. Sporo dodatkowych pytań o różne, mało istotne zagadnienia np. historyczne
- "[2018/19] Szczerze to nie polecam, Doktor jest wymagającym egzaminatorem, wydaje mi się, że są lepsze wybory z cywila na egzamin. Sama świetna znajomość KC nie wystarcza, czasami nie wiadomo o co mu dokładnie chodzi. Oblewa i to bez zastanowienia. Jeśli jednak ktoś miał przez rok ćwiczenia z Doktorem to myśle, że może wybrać się do niego na egzamin.
Prawo cywilne II B - egzamin
- Bardzo sprawny egzamin, trzy wylosowane pytania: po jednym ze spadków i rodzinnego i jedno losowe. Zagadnienia bezpośrednio kodeksowe, często dotyczące jednego tylko przepisu (wyłączenie małżonka od dziedziczenia, orzekanie o złej wierze małżonka), czasem pytanie spoza kodeksów (ustalenie płci). Doktor przerywa, widząc, że ktoś umie. Polecam.
- egzamin 2020/21 zdalny - doktor wymaga dużo.. ważne są najmniejsze szczegóły, ocenia niezbyt łagodnie, za małe podtknięcie potrafi obniżyć ocenę, jednak ... nie jest to najgorszy wybór :) mimo wszystko bardzo profesjonalny egzamin, pytania raczej podstawowe, jednak dopytuje o szczegóły - raczej pytania pomocnicze ale to dalej szczegóły. Zdać da się ale za ładne oczy nie dostaniesz 3. Moje pyt - dziedziczenie ustawowe, zaprzeczenie macierzyństwa, odrzucenie spadku przez małoletniego. Pyta w 2 osoby ,brak czasu na notatki ale na zastanowienie się jest czas
Prawo rodzinne i spadkowe - ćwiczenia
- [2025/2026] Najlepszy wybór na rodzinne. Tak jak niżej, są dwa kolokwia jedno ze spadków, drugie z rodzinnego, ale nie są ciężkie. Doktor bardzo dobrze uczy, daje mnóstwo materiałów dodatkowych i udostępnia swoje prezentacje. Nie ma opcji, że po tych ćwiczeniach nie zdacie rodzinnego. Na zajęciach atmosfera jest bardzo sympatyczna, generalnie jedne z najlepszych zajęć na tych studiach.
- [2025/2026] W ciągu semestru są dwa kolokwia, jedno ze spadków a drugie z rodzinnego. Na początku semestru zdarzyło się ze dwa razy że były wejściówki ale były one zapowiedziane i raczej proste. Zajęcia prowadzone są w sposób interesujący, pan doktor mimo wieczorowej pory potrafił rzucać żarcikami czy przykładami z praktyki, przy czym nie robił z zajęć podcastu o swoim życiu, co czasami w tym wydziale się zdarza. Jako że materiału do przerobienia było sporo to tempo pracy było dosyć szybkie, na plus to że doktor Pawliczak udostępnia swoje prezentacje i kazusy na platformie Kampus.
- [2023/2024] Bardzo ciekawie prowadzone zajęcia, widać że dr jest profesjonalistą z dużym doświadczeniem. Kolokwia nie są bardzo łatwe (zresztą tak jak egzamin),ale chyba dr dba o to żeby każdy dostał z nich minimum trzy na szynach (obniżał punktację na 3 do najgorszego wyniku xD).
- Super zajęcia. Pasjonaci mogą być aktywni i dużo z nich wyciągnąć, ale można też siedzieć i nie odezwać się całe zajęcia. Doktor jest przemiłą osobą. Zajęcia prowadzone są trochę w formie wykładu, trochę w formie rozmowy. Niby trzeba robić co tydzień kazusy, które potem omawiamy na zajęciach, ale Doktor nie sprawdza tego, więc można sobie przed zajęciami zrobić i potem na zajęciach sprawdzić, albo można po prostu przyjść bez przygotowania. Kolokwia są dwa. Jedno na koniec listopada ze spadków, a drugie na koniec stycznia z prawa rodzinnego.
Linki
[edytuj]Prawo cywilne II A - ćwiczenia
Prawo cywilne II B - ćwiczenia
