Maciej Kułak

Z WPiA Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Kułak
Tytuł/stopień doktor
Stanowisko
Jednostka
Dyżur
Dyżur dodatkowy
Telefon
E-mail
Inne
[ Strona na USOS-ie]

Dr Maciej Kułak - doktor w Katedrze Prawa Europejskiego

Zajęcia

[edytuj]

Ćwiczenia

Judicial Potection in the EU internal market (Wykład specjalizacyjny)

Prowadzenie zajęć

[edytuj]

Judicial Potection in the EU internal market

  • Kolokwia: nie
  • Lista obecności: odczytywana
  • Materiały dodatkowe: nie
  • Możliwość migracji między grupami: nie dotyczy (1 grupa)
  • Możliwość dopisania do grupy: nie dotyczy (1 grupa)
  • Nieobecności: 2 na semestr (ale osoby z większą liczbą nieobecności nie miały żadnej nieprzyjemności)
  • Podręcznik: nie dotyczy
  • Przepytywanie: pytania są tylko do sali, nigdy do konkretnej osoby
  • Zaliczenie: za obecność

Podstawy prawa Unii Europejskiej (ćwiczenia)

  • Kolokwia: tak, 2 (kolokwia składają się z 3 pytań otwartych, Doktor wcześniej przesyła maila z zakresem materiału)/24/25: 1 kolokwium, z możliwością zwolnienia z niego za aktywność w trakcie zajęć
  • Lista obecności: odczytywana (ew. lista puszczana po sali)
  • Materiały dodatkowe: tak, np. artykuły naukowe, prezentacje
  • Możliwość migracji między grupami: tak
  • Możliwość dopisania do grupy: tak, w zależności od wolnych miejsc
  • Nieobecności: 2 na semestr (Doktor uznaje zwolnienia lekarskie)
  • Podręcznik: Nowy Podręcznik do Prawa UE prof. Zawidzkiej-Łojek
  • Przepytywanie: pytania są tylko do sali (nigdy do konkretnych osób), ale Doktor stawia minusy jeśli zauważy, że ktoś nagminnie nic nie robi
  • Zaliczenie: kolokwia+ obecności

Prawo materialne Unii Europejskiej (ćwiczenia)

  • Kolokwia: tak, 1 (kolokwium składa się z 3 pytań otwartych, Doktor wcześniej przesyła maila z zakresem materiału) UWAGA: ocena z kolokwium=ocena z ćwiczeń, nie zgadza się, aby po prostu wpisać "zal"
  • Lista obecności: odczytywana zawsze (ew. lista puszczana po sali)
  • Materiały dodatkowe: tak, np. artykuły naukowe, prezentacji nie wysyła
  • Możliwość migracji między grupami: tak
  • Możliwość dopisania do grupy: tak, w zależności od wolnych miejsc
  • Nieobecności: 2 na semestr (Doktor uznaje zwolnienia lekarskie)
  • Podręcznik: Nowy Podręcznik do Prawa UE prof. Zawidzkiej-Łojek (stary też wystarczy)
  • Przepytywanie: pytania są tylko do sali (nigdy do konkretnych osób), na pmue nie stawia żadnych minusów
  • Zaliczenie: kolokwium + obecności

Opinie

[edytuj]
  • [2025/2026] (PPUE ćwiczenia) Niestety nie mogę polecić ćwiczeń z panem dr. Pan Maciej jest osobą bardzo miłą i raczej prostudencką, jednak ćwiczenia są zgodnie z opinią poniżej bardzo monotonne i powodujące znudzenie przedmiotem. Pierwsze 15 min zazwyczaj polega na mówieniu przez chętnych studentów co ciekawego się działo w UE, a dopiero później rozpoczyna się właściwy wykład, który jest dość usypiający i często zahacza o materiał, który nie jest wymagany na egzaminie. Podsumowując, jeśli nie interesujesz się prawem UE i wolisz uczyć się samodzielnie to nie ma się czego bać. Dla zainteresowanych natomiast polecałbym wybrać kogoś innego.
  • [2025/2026] (PPUE ćwiczenia) Nie polecam. Zajęcia, mimo, że tematyka nieporywająca - nudne do granic możliwości. Jednostajny, cichy głos doktora skutecznie usypia studentów, a brak prezentacji czy jakiejkolwiek formy aktywizacji nie pomaga. Jedno proste kolokwium na koniec semestru, w czasie którego doktor wychodzi z sali.
  • [2025/2026](PPUE egzamin) Bardzo przyjemny egzamin, doktor dopytuje jedynie jeżeli powiemy mało lub błędnie. Warto sypać orzeczeniami, w naszej grupie nie zdarzyło się żeby oblał.
  • [2025/2026](Materialne UE - zerówka) Zdziwiły mnie te negatywne opinie znajdujące się poniżej. Atmosfera na egzaminie u Doktora jest luźna, niełatwo w takich warunkach się zestresować. Pan Doktor jest prostudencki, nie zarzuca studenta milionem pobocznych pytań, jeśli widzi, że wiemy o czym mówimy i nie trzeba powiedzieć wiele, aby odpowiedź byłą dla niego satysfakcjonująca. Tak jak to było dotychczas, każdy student dostaje od razu 3 pytania i na początku jest czas na sporządzenie notatek (doktor prosi o przygotowanie kartki papieru na ewentualne notatki jeszcze przed wejściem do sali). Kolejność, w której student ma odpowiedzieć na pytania jest dowolna, więc naprawdę warunki są przyjazne.
  • [2025/'26] (MATERIALNE UE - ĆWICZENIA) Pan doktor jest niesamowicie miły, chodzenie na jego zajęcia było dla mnie przyjemnością; prezentacji poza dwoma wyjątkami nie przygotowywał ale zagadnienia były omawiane bardzo porządnie i nauka z notatek nie powinna być problemem; kolokwium jest jedno ale bardzo łatwo jest być z niego zwolnionym. (MATERIALNE UE - EGZAMIN 0) Nie wiem skąd poniżej tyle opinii negatywnych; na egzaminie atmosfera była ciepła, wymieniliśmy się dr kilkoma żartami; 3 proste pytania z zagadnień z listy (definicje, zasady ogólne) i kilka minut na sporządzenie prostych notatek. W razie niedosytu lub pomylenia zagadnień przez studenta doktor dopytuje i nie ocenia surowo gdy student zorientuje się po jakimś czasie. Uważam że doktor jest prostudencki i chce wystawić ocenę wyższą aniżeli niższą. Jednakże jeśli ktoś myśli że dostanie się 5 za obecność to się pomyli ale tej oceny nie zepsuje drobna pomyłka przy poprawnej odpowiedzi
  • [2025/2026] (Materialne UE egzamin) - Miałem z panem doktorem zajęcia z PPUE w zeszłym roku i zdałem u niego egzamin w zerówce na 5. Niby wszystko fajnie, ale co się zmieniło w ciągu tych kilku miesięcy? Pan doktor stal się oschły i przyczepia się do szczegółów podczas wypowiedzi, kiedy wiadomo że studenta zdającego egzamin zjada stres. Dodatkowo zapowiedział, że nie będzie stosował się do listy pytań/zagadnień katedry i materiał, którego będzie wymagał, to cała część podręcznika poświęcona prawu materialnemu + dodatkowe materiały z prezentacji i ćwiczeń…
  • [2024/2025] (PPUE ćwiczenia+zerówka) - Ćwiczenia zdecydowanie na plus. Temat UE mnie akurat interesował i dzięki aktywności na zajęciach można było zostać zwolnionym z kolokwium i dostać przepustkę na zerówkę. Z kolei egzamin oceniam raczej negatywnie, nie mogę powiedzieć, żeby dr był jakkolwiek niemiły albo żeby atmosfera była zła, ale oceniał on raczej surowo i na pewno nie zgodnie z opiniami z wcześniejszych lat. Dopytywał raczej każdego i wcale nie stawiał samych dobrych ocen.
  • [2024/2025] (PPUE egzamin) pytania nie były stricte z listy, ale myślę że w większości się z nią pokrywały (ew. Były inaczej sformułowane, czasami dotyczyły jakiejś mniejszej kwestii zawartej normalnie w pytaniu z listy). Doktor zaprasza po 3-4 osoby, dyktuje 3 pytania każdemu i daje 5 minut na zapisanie swoich notatek. Ocenia każde pytanie osobno i na końcu wyciąga średnią. Przez inne opinie nastawiałam się zdecydowanie lepiej na egzamin, niż to wyglądało. Pan doktor był wymagający, w każdym pytaniu oczekiwał znajomości przynajmniej 1 orzeczenia, czasami większej ilości. Nie był raczej wyrozumiały, oczekiwał danej precyzyjnej odpowiedzi i nie naprowadzał studentów na poprawny tor. Napewno nie był on nieprzyjemny, ale czy ja wiem czy prostudencki? Atmosfera była dość poważna i formalna, chwilami doktor się uśmiechał i miał delikatnie lepszy ‚humor’. Mogła to być kwestia złego dnia czy zmęczenia, jednak wchodziłam jako 2 grupa rano, więc może to nie była kwestia tego. W mojej grupie jedna osoba nie zdała, mimo tego że odpowiedziała na wszystkie pytania (wiadomo, nie wyczerpująco, ale moim zdaniem wystarczająco). Prosiła też dużo razy o odłamkowe pytanie czy jeszcze jedną szansę, jednak bez skutku. reszta osób dostała 4 i 2x 3,5. Moim zdaniem egzamin był w porządku, jednak nie było to to czego się spodziewałam i nie jest on tak pozytywny jak piszą tu niektóre osoby, przynajmniej w moim odczuciu
  • [2024/2025] (PPUE ćwiczenia) wybijam się z jednogłosu pozytywnych opinii. Zajęcia z Panem Doktorem tworzą fałszywą atmosferę łatwości przerabianych na nich zagadnień. W konsekwencji można się "nabić" na kolokwium końcowe (z materiału obejmującego ~70-80% zagadnień) i zagwarantować sobie raczej nieprzyjemny dyżur bezpośrednio przed sesją. Faktem jest, że Pan Doktor jest miły i nie chce nikogo skrzywdzić, ale jeśli chodzi o ocenianie to nie jest wcale najłagodniejszy. Zajęcia są dość flegmatyczne, w często przepełnionej sali i przez brak prezentacji multimedialnych wymagają dużego skupienia w celu wyniesienia z nich cokolwiek. Nie polecam, ale też nie odradzam - jak podejdziecie do nich z dużym zaangażowaniem to może wyniesiecie z nich fajne wspomnienia.
  • [2024/2025] (PPUE ćwiczenia + egzamin) ćwiczenia oceniam pozytywnie, uważam, że nie wyniesiecie nic z nich, ale nie było też tragedii, jeżeli nie jest to przedmiot, który was interesuje, to jest to dobry wybór, jedno proste kolokwium pisemne na zaliczenie. Egzamin był w cudownej atmosferze, Pan Doktor jak widzi, że jesteście zestresowani, to bardzo pomaga, ale nie uważam, żeby pytania były łatwe, bardzo duża rozbieżność była, część osób dostawała zupełne podstawy, część miała spoza listy, sporo osób nie zaliczyło, więc raczej trzeba być przygotowanym.
  • [2024/2025] (PPUE egzamin) egzamin w miłej atmosferze, ale niech to was nie zwiedzie - trzeba przyjść z wiedzą, bo bez niej kończy się z 2 lub słabszymi ocenami. Zadawane są 3 pytanie, na bazie zagadnień. Egzamin jest bezstresowy dla tych, którzy wiedzą. Dla tych, którzy kluczą, doktor próbuje naprowadzić pytaniami. (TO SIĘ JEDNAK NIE ZAWSZE DZIEJE) W mojej opinii nikogo nie skrzywdzi, ale jest sprawiedliwy i formalnie ocenia każde z pytań. Można bronić się, śpiewając Odę do Radości w duchu traktatów, ale czy to zaskutkuje pozytywnie, tego niewiedzą najstarsi Górale.
  • [2024/2025] (PPUE ćwiczenia) ćwiczenia z Panem Doktorem były prowadzone w sposób profesjonalny, prostudencki i dokładny. Materiał omawiany przez Pana Doktora był wyjaśniany w jak najlepszy sposób dla studentów, co pomaga potem na egzaminie. W ramach ćwiczeń do zaliczenia jest tylko 1 kolos, ale można się z niego zwolnić poprzez aktywność na zajęciach oraz przygotowywanie prasówek - polecam to, bo wtedy obeznaje się z przedmiotem oraz sposobem formułowania wypowiedzi. Polecam z całego serca!
  • [2023/2024] (PPUE EGZAMIN) egzamin przebiega w bardzo miłej atmosferze - pan Doktor na wejście już wita studentów z uśmiechem, wchodzi się w 5 osób i każdy może mieć kartkę ze sobą, pan Doktor każdemu po kolei dyktuje po 3 pytania które trzeba sobie zapisać po czym daje chwilkę do namysłu i rozpisania odpowiedzi na kartce. Dzięki temu egzamin przebiega bezstresowo. Na pytania nawet nie trzeba odpowiadać w tej samej kolejności w której je zadał. Jeżeli odpowiedź jest obszerna i zawiera wszystko co powinna to nie dopytuje, jak widzi że się jest dobrze przygotowanym to przy ostatnich pytaniach potrafi już nawet nie dać dokończyć. Jak ktoś coś pomiesza to dopytuje ale życzliwie. U nas oceny - cztery 5 i jedna 4.5. Poza tym pytania 1:1 jak na liście zagadnień z sylabusa. Bardzo gorąco polecam, nie da się dostać super oceny za darmo ale jak się ktoś się nauczy to nie ma się czym stresować i można liczyć na 5.
  • [2023/2024] Podstawy prawa UE + egzamin. Pan doktor jest świetnym człowiekiem - miły, sprawiedliwy i prostudencki. Ćwiczenia są ciekawe i treściwe - trudno się na nich nudzić. Na egzaminie doktor ocenia łagodnie, ale sprawiedliwie. Zadaje pytania pomocnicze i stara się, żeby każdy dostał jak najlepszą ocenę. Zdecydowanie polecam wybór pana doktora na ćwiczeniowca lub egzaminatora.
  • [2023/2024] Prawo Materialne - wybitny egzamin w świetnej atmosferze. Pan Dr jest przykładem prostudenckiego egzaminatora. Zero stresu, same dobre oceny
  • [2023/2024] (PRAWO MATERIALNE UE, ĆWICZENIA + EGZAMIN (ZERÓWKA)) Doskonały wybór zarówno na ćwiczenia jak i na egzamin. Jeden kolos, z którego można się zwolnić poprzez aktywność na ćwiczeniach lub regularne przygotowanie prasówek. Doktor bardzo prostudencki + doskonale tłumaczy, a przy tym nie obciąża studentów - w sumie można przejść przez ćwiczenia śpiąc na zajęciach. Na egzaminie bardzo miły, luźna atmosfera, w tym roku nie było losowania karteczek, zadaje trzy pytania - zazwyczaj jedno z nich jest z konkurencji. Jak komuś nie pójdzie to jest w stanie sam z siebie dać pytanie dodatkowe na podwyższenie oceny (e.g. z 4 na 4,5), niemniej każdy student (stacjonarny) powinien być bez problemu w stanie dostać 5 na tym egzaminie.
  • [2023/2024] (EGZAMIN W ZERÓWCE, PRAWO MATERIALNE UE) Bardzo przyjemny i szybki egzamin. Doktor zadaje po 3 pytania z głowy, bez losowania karteczek (jak podobno było w zeszłym roku), a następnie jest czas na przygotowanie wypowiedzi i rozpisanie wszystkiego na kartce. Odpowiada się w trójkach. Studenci są traktowani sprawiedliwie, niezależnie czy ktoś jest z ćwiczeń czy spoza, nie ma faworyzowania „swoich” studentów. Atmosfera jest cudowna, Pan Doktor uśmiechnięty i uprzejmy, zagadnienia z listy ze strony katedry. Warto orientować się czego dotyczą poszczególne wyroki z listy, bo Pan Doktor dopytuje, ale jak już to tylko o nazwę wyroku, bez zagłębiania się w stan faktyczny itp. Ogólnie jeden z fajniejszych egzaminów na tych studiach, gorąco polecam!
  • [2022/2023] (ĆWICZENIA I EGZAMIN) (PRAWO MATERIALNE UNII EUROPEJSKIEJ) Wspaniały wybór, w moim doświadczeniu najlepszy z prawa UE. Jasne listy zagadnień obowiązujących do kolokwiów (dwa na koniec semestrów), jak i do egzaminu, przejrzyste i przyswajalne prezentacje ułatwiają naukę. Z Doktorem rozmawia się trochę jak ze starszym kolegą o większej wiedzy, który chętnie się nią dzieli. Dopuszcza i zachęca do aktywności na zajęciach niemal zawsze dając jednocześnie radę przekazać planowaną porcję materiału na bazie prezentacji. Pytania rzucane na salę/do co bardziej aktywnych studentów mają pobudzać dyskusję, nie widziałem wyciągania konsekwencji z błędów. Atmosfera luźna, żarciki w temacie zajęć potrafią umilić uczenie się/zainteresować przedmiotem oraz oczywiście nie uchybiają porządnej zawartości merytorycznej bardzo usystematyzowanych ćwiczeń. Egzamin opiera się o losowanie karteczek z zagadnieniami, jest czas na przygotowanie, a ćwiczenia jak już wskazano przede mną doskonale do niego przygotowują. Jeden z najbardziej godnych polecenia prowadzących na których trafiłem na Wydziale.
  • [2022/2023](ĆWICZENIA I EGZAMIN W ZERÓWCE) Totalnie polecam, najlepszy wybór na ćwiczenia na 2 roku Z PPUE. Są prowadzone merytorycznie, w miłej atmosferze, można zabierać głos i zadawać pytania. Doktor umożliwia także prezentowanie prasówek, co bardzo urozmaica dyskusje. Egzamin w zerówce wspominam najlepiej z dotychczasowych. Losuje się trzy karteczki z tematami, można robić notatki. W razie wątpliwości doktor naprowadza studenta i precyzuje o co mu chodzi. Ćwiczenia, mimo, iż odbywały się już pod wieczór nadal były najbardziej wyczekiwanymi z całego tygodnia. Zdecydowanie motywuje także do rozwijania zainteresowaniem tematem UE na dalszym etapie studiów.
  • [2022/2023] Najlepszy wybór na ćwiczenia, super merytoryczne w bardzo przyjemnej atmosferze. Po ćwiczeniach polecam iść do Doktora na egzamin- ćwiczenia w niemalże 100% do niego przygotowują! Nie ma lepszych wyborów z Unii!
  • [2022/2023] (EGZAMIN) Fantastyczny wybór, moim zdaniem najlepszy z PPUE. Doktor jest przesympatyczny, wita studentów serdecznym uśmiechem, który cały czas pozostaje jego na ustach, a po zakończeniu egzaminu pojawią się także na twarzach studentów. Pytania losuje się po wejściu, można notować, czasu na przygotowanie wypowiedzi jest tyle, ile się potrzebuje. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi można się spodziewać miłego słowa od Pana Doktora, a jeśli ktoś się pomyli, zostanie o tym poinformowany w bardzo uprzejmy sposób. W mojej opinii Pan Doktor ocenia łagodnie, porządne opracowanie podstaw wydaje się być wystarczające na 5. Dla osób nie uczęszczających na ćwiczenia u Pana Doktora polecam na egzamin zabrać ze sobą legitymację i aplikację USOS, aby pokazać zaliczenie ćwiczeń, gdyż Doktor tego wymaga. Serdecznie polecam!
  • [2022/2023] Nie ma lepszego wyboru, egzamin bajka!!
  • [2022/2023] (ĆWICZENIA I EGZAMIN) Najlepszy możliwy wybór, ćwiczenia nie tylko przyjemne, a prowadzący przemiły, ale przygotowują w 100% do egzaminu. Doktor umożliwia zerówkę i wynagradza aktywnych zwolnieniem ich z ostatniego kolokwium. Co do egzaminu, jeden z najprzyjemniejszych na tych studiach jak dotąd. Wszyscy studenci (nie tylko stacjonarni!) wyszli zadowoleni. Serdecznie polecam!
  • Jeden z najpogodniejszych i najlepiej tłumaczących prowadzących. Doktor jest zawsze optymistyczny i rozumie obciążenie innymi zajęciami. Zazwyczaj zadawał do przeczytania określoną część wyroku. Każdy nowy koncept omawiany był prosto, po czym zostawał rozrysowywany na tablicy w postaci grafów/mapy myśli. Tablicę można było na koniec zajęć sfotografować. Pojęcia wcześniej omówione były regularnie przytaczane i wpisywane w graf, dzięki czemu łatwiej było zrozumieć zależności między określonymi elementami materiału. Pytania zadawane są do całej grupy i widać, że doktora interesują przemyślenia studentów. Atmosfera zajęć jest bardzo życzliwa i na pewno polecam dla osób które chcą się dużo nauczyć w bezstresowych warunkach.
  • [2022/2023] (ĆWICZENIA) Najlepszy wybór z PPUE, polecam każdemu! Zajęcia wartościowe, można z nich wiele wynieść, prowadzone są w bezstresowej atmosferze. Doktor lubi rozmawiać ze studentami i widać, że jest ciekawy ich opinii.
  • [2022/2023] (ĆWICZENIA I EGZAMIN) Powiem tak, moim zdaniem jest to wybór doskonały. Nieprawdopodobnie uporządkowane zajęcia oraz przerabianie całego materiału wymaganego do egzaminu sprawiają że o ile poświęci się minimum czasu na naukę i zarejestruje się do doktora na egzamin 5 jest gwarantowane, ale ze względu na super atmosferę podczas egzaminu i nadzwyczajnie prostudenckie nastawienie przypuszczam że miejsca będą rozchodziły się jak świeże bułeczki. Doktor bardzo sympatyczny, konkretny, podaje przykłady, odpowie na każde pytanie (a jeżeli nie zna odpowiedzi zrobi research i wyśle mailem). Na egzaminie zdaje się dwójkami i losuje się pytania spośród karteczek znajdujących się na stole. Można notować i zastanowić się ile się chce, z całą pewnością wymaga podstaw - a to co poruszał na ćwiczeniach (czyli właśnie podstawy i czasem dodatkowe wyroki czy przykłady) wystarczy do bezbolesnego przejścia przedmiotu a nawet zainteresowania się - bo doktor stawia na zrozumienie tematu. Chodząc systematycznie na te zajęcia mogę z cała stanowczością powiedzieć że nie trzeba chodzić na wykład ani nawet czytać podręcznika. Będzie mi brakowało takich zajęć w następnych latach!
  • [2022/2023] EGZAMIN Jeden z najprzyjemniejszych egzaminów na studiach. Jest chwila na zastanowienie, można notować, pytania żywcem wzięte z listy zagadnień. Bardzo miła atmosfera. W mojej trójce nie było pytań stricte o wyroki.

Prawo antydyskryminacyjne

Katedra Prawa Europejskiego
Kierownik dr hab. Anna Zawidzka-Łojek
Pracownicy prof. dr hab. Maria Kenig-Witkowska • prof. UW dr hab. Robert Grzeszczak • dr hab. Dobrochna Bach-Golecka • dr hab. Piotr Bogdanowicz • dr hab. Maciej Taborowski • dr Paweł Marcisz • dr Magdalena Porzeżyńska • dr Magdalena Słok-Wódkowska • dr Iga Małobęcka-Szwast
Doktoranci mgr Michał Dorociak • mgr Tomasz Klemt • mgr Piotr Kwasiborski • mgr Jędrzej Maśnicki • mgr Iwona Miedzińska • mgr Artur Szmigielski • mgr Sylwia Żyrek • mgr Wojciech Lewandowski • mgr Marcin Krzemień • mgr Joanna Mazur • mgr Mateusz Muchel • mgr Michał Wiącek
Byli pracownicy doc. dr Rudolf Ostrihansky • dr Katarzyna Karasiewicz • dr Mateusz Irmiński • dr Marta Sendrowicz • mgr Michał Krajewski • mgr Małgorzata Wiśniewska • mgr Jagna Mucha • mgr Magdalena Gniadzik