Maciej Sokołowski

Z WPiA Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Sokołowski
Tytuł/stopień {{{tytul}}}
Stanowisko profesor nadzwyczajny
Jednostka Instytut Nauk Prawno-Administracyjnych
Katedra Prawa i Postępowania Administracyjnego
Dyżur
Dyżur dodatkowy
Telefon
E-mail mm.sokolowski@wpia.uw.edu.pl
Inne
Strona na USOS-ie

Dr hab. Maciej Sokołowski prof. UW - profesor w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego.

Zajęcia

[edytuj]

Ćwiczenia

Wykłady specjalizacyjne / Konwersatoria

Prowadzenie zajęć

[edytuj]

Prawo administracyjne - ćwiczenia

  • Kolokwia:
  • Lista obecności: sprawdzana
  • Materiały dodatkowe: prezentacje
  • Możliwość migracji między grupami:
  • Możliwość dopisania do grupy: Bezproblemowo
  • Nieobecności: 2 nieobecności na semestr
  • Podręcznik:
  • Przepytywanie: pytania rzucane w sale, jak nikt nie odpowie wtedy wybiera osobę. Bez konsekwencji.
  • Zaliczenie: zasiedzenie + od 2021/2022 prezentacja

Law of the EU Energy and Climate Policy

  • Kolokwia:
  • Lista obecności:
  • Materiały dodatkowe:
  • Możliwość migracji między grupami:
  • Możliwość dopisania do grupy:
  • Nieobecności:
  • Podręcznik:
  • Przepytywanie:
  • Zaliczenie:

Opinie

[edytuj]

Prawo administracyjne - ćwiczenia

  • [2024/2025] Potwierdzam opinie z poprzednich lat, nic się nie zmieniło. Na zajęcia trzeba przyjść do sali, a profesor się łączy z Japonii poprzez e-tablicę. Bardzo lubi rozmawiać ze studentami na wszelakie tematy, z których tylko część dotyczy prawa administracyjnego. Ma wybitne poczucie humoru i dobrze rozumie studencką naturę. Często też proponuje uczestnictwo w jakichś spotkaniach, konferencjach i zjazdach. Zależy mu na naszym samorozwoju. Bardzo też docenia, gdy ktoś się odezwie, albowiem często odpowiedzią na jego żarciki i propozycje była cisza. Zupełnie, jak na zdalnych w liceum. W pierwszym semestrze zaliczenie przez zasiedzenie i nauka z prezentacji profesora, zaś w drugim semestrze należy przygotować i wygłosić własną prezentację z wybranej ustawy z zakresu prawa administracyjnego. Nie jest to idealny wybór pod kątem przygotowania na egzamin, ale admina da się nauczyć w tydzień, a znajomość konsty to połowa sukcesu. Polecam te ćwiczenia wszystkim chcącym poznać fascynującego człowieka jakim jest niewątpliwie profesor Sokołowski, a także spędzić miło czas na spokojnych, bezstresowych zajęciach.
  • [2023/2024] Ćwiczenia z których można wynieść dużo mądrości "praktyczno-życiowej", natomiast wiedzy stricte o prawie administracyjnym nie tak wiele. Zaliczenie przez zasiedzenie (w drugim semestrze trzeba zrobić prezentację na temat wybranej ustawy administracyjnej, ale jeśli się jej nie zrobi, to dostanie się ZAL zamiast oceny). Profesor lubi podyskutować ze studentami, docenia myślenie i rzuca różne pomysły na artykuły/prace naukowe. Bardzo życzliwy. Polecam.
  • ja, ku przestrodze potomnym, może doprecyzuję, jak wygląda forma zajęć- owszem, profesor Sokołowski mieszka w Japonii i zajęcia są zdalne, ale nadal trzeba przyjść do sali wyznaczonej w USOSie (w roku 2024/2025 jest ona w Collegium Iuridicum III). Tam na ścianie jest wielki ekran, a na nim, niczym Wielki Brat, profesor Sokołowski. Piszę to, bo sam byłem niepewny co do formatu ćwiczeń.
  • [2022/2023] Ćwiczenia z Prawa administracyjnego z Profesorem Sokołowskim są naprawdę godne polecenia. Obecność jest sprawdzana na każdych zajęciach, zaliczenie zdobywa się przez zasiedzenie. Choć zajęcia odbywały się zdalnie, bo Profesor na co dzień przebywa w Japonii, to w niczym to nie przeszkadzało, bo zajęcia były naprawdę dobrze prowadzone. Profesor jest osobą z wielkim poczuciem humoru, jest bardzo prostudencki, doskonale rozumie studencką naturę. Chętnie odpowiada na każde zadawane przez studentów pytania. Zawsze po zajęciach jest możliwość porozmawiania dłużej z Profesorem na nurtujący studenta temat. Materia jest omawiana w bardzo przystępny, ciekawy sposób. Jak się chce, można się dobrze przygotować do egzaminu. Polecam.
  • Bardzo fajne ćwiczenia. Bez niepotrzebnego ciśnienia, merytorycznie. Jeżeli ktoś będzie chciał coś wyniesc z ćwiczeń to na pewno tak się stanie. Doktor zawsze odpowiada na pytania studentów, ale także jest ciekaw naszej opinii nt. chociażby prawnoadminiatracyjnych zmian, wydarzeń politycznych, jakie mają miejsce każdego tygodnia. Nie traktuje studenta jak ćwierćinteligenta. Jego konikiem jest prawo energetyczne. Dr studiował w krajach Skandynawskich, da się to zaobserwować. Oczywiście jest to cecha na plus.
  • zupełnie nie zgadzam się z negatywna opinia. dr jest przecudownym człowiekiem, prowadzi zajęcia z wielkim poczuciem humoru, robi kolokwia, ale raczej bez konsekwencji. Podpowiada, do kogo isc na egzamin. Jego prezentacje zawierają same przydatne informacje, bez problemu mozna dostać 5 na egzaminie. Dr jest ekspertem do spraw prawa energetycznego, autorem wielu artykułów i opracowań a przy tym zachowuje swoja młodzieńczość i prostudenckość! Polecam w 100%!!
  • Ćwiczenia nie porywają - tzn. są prowadzone z poczuciem humoru i czasem dr opowiada jakieś ciekawostki, aczkolwiek do egzaminu przygotować się ciężko. Kolokwium jedno bez konsekwencji. Do tego do napisania jest praca (na minimum 10 stron) po każdym semestrze. Jeżeli chcesz lajtowego ćwiczeniowca, u którego czasem można się pośmiać - to jak najbardziej.
  • [2014/15] Bardzo interesujący i dobrze wykształcony (jak na młody wiek) człowiek z dużym poczuciem humoru, dodatkowo doskonale rozumiejący studencką naturę ;) Ćwiczenia w formie wykładu z prezentacją, które są później wrzucane na jego stronę jako pomoc naukowa do egzaminu/kolokwium. Z samych ćwiczeń - o ile nie zainteresuje się tematyką samemu - ciężko jest coś wynieść i trzeba uczyć się do egzaminu niemal od podstaw. W tym roku było jedno kolokwium (w styczniu, bez progu zaliczającego), nie robi problemów z zaliczeniem, ale obowiązkowo trzeba było napisać esej (10 stron, my pisaliśmy o wybranym dziale administracji rządowej w kontekscie ustawy budżetowej i nie było z tym większych problemów) i zrobić prezentację w maju. Wybór jak najbardziej na plus.
  • Stosunkowo dobry wybór na ćwiczeniowca, porównując do innych z Katedry Prawa Administracyjnego. Zajęcia mogą się spodobać, ale raczej tylko pasjonatom prawa administracyjnego. Sam doktor jest naprawdę cudowną osobą - ma poczucie humoru i widać, że jest bardzo inteligentny i wykształcony. Raczej nie robi problemu z zaliczeniem ćwiczeń - zdarza się, że nawet nie robi kolokwium.
  • ' ' [KPA 2021/22 + egzamin zerowy] Bardzo ciekawe zajęcia, nie wiem, czy jest na wydziale druga osoba, która ma takie podejście do studentów jak profesor. Jest on po prostu normalnym gościem, który pomimo ogromnej wiedzy i dorobku naukowego, traktuje studentów jak równych sobie. Zajęcia polegały głównie na pisaniu pism procesowych w grupach (była też symulacja rozprawy przed SKO) na podstawie stanu faktycznego, który został wymyślony przez profesora. Profesor bardzo docenia, kiedy ktoś chce wejść z nim w dyskusję na aktualnie omawiany temat i pokazuje swoje zaangażowanie (nie jest to wymagane do zaliczenia). Dodatkowo w trakcie zajęć można usłyszeć różne nawiązania do popkultury. Profesor aktualnie przebywa w Japonii, dlatego zajęcia odbywają się w formule zdalnej, jednak można w nich uczestniczyć normalnie z sali zajęciowej na uniwersytecie. Serdecznie polecam zarówno na warsztaty, jak i później na egzamin, który nie jest typową odpytką, a po prostu rozmową na dany temat z różnymi wątkami pobocznymi (też pozornie niezwiązanymi z materią przedmiotu).

Prawo administracyjne - egzamin

[2024/25 KPA] Egzamin w przyjemnej atmosferze - Profesor żartuje i zagaduje. Pierwsze pytanie jest o ulubioną zasadę z KPA. W trakcie egzaminu ma otwarte KPA i PPSA, jeżeli w odpowiedzi czegoś zabrakło to dopytuje oraz sprawdza, czy faktycznie rozumiemy zagadnienie. Ocenia sprawiedliwie.

  • [2024/2025] Przyjemny egzamin. Profesor miał jednego dnia jakieś 40 osób do odpytania (stacjo + niestacjo). Przełożyło się to w moim wypadku na 3,5h czekania na nieklimatyzowanym korytarzu, ale było warto. Spokojna i bezstresowa atmosfera. Profesor docenia, jeśli ktoś nie czuje potrzeby robienia notatek, a woli ,,iść na żywioł" i od razu odpowiadać, co oszczędza czas. Jeśli usłyszy w wypowiedzi coś zaskakującego to zadaje niecodzienne pytania, wprowadza dygresje i sobie luźno żartuje. Dwa pytania z prawa administracyjnego właściwego, trzecie z jednej z dwóch wybranych przez siebie ustaw (studenci mający z nim ćwiczenia mieli tu łatwiej, bo mogli zwyczajnie wybrać ustawę, z której wygłaszali prezentację). Moje pytania- wójt/burmistrz/prezydent, kancelaria PRM i akty administracyjne w mojej ustawie. Są pytania dodatkowe i uzupełniające, ale nie żeby uwalić, tylko sprawdzić, czy na pewno rozumiemy dane zagadnienie i nie lecimy suchą pamięciówką. Oceny w mojej trójce- 5, 4,5, 4. Ave Sensei Sokołowski!
  • [2023/2024] Egzamin w formie zdalnej. Bardzo sympatyczna atmosfera, profesor bardzo docenia, jeśli student przedstawi mu coś, czym się interesuje (nawet jeśli nie jest to z działki profesora). 3 pytania, w tym jedno z ustaw (trzeba przygotować się z 2 ustaw). Profesor lubi po prostu pogadać o czymś ciekawym, jeśli się go zagada i wplecie w to wątki administracyjnoprawne, to będzie dobrze. :)
  • ' ' [KPA 2023/24] egzamin - egzamin przyjemny i zabawny, ale pytania miejscami dziwne, trochę "z dupy", dlatego osobom "obkutym" nie polecam, bo za randomowe pytanie nie na temat można wyjść z 4 mimo nauczenia na 5, ale dla mniej przygotowanych idealnie - jeden wieczór nauki i też dostajesz 4. Jedno pytanie zawsze jest o ulubioną zasadę z KPA.
  • [2017/2018] potwierdziło się, że należy uzbroić się w cierpliwość - 4,5h godziny czekania, ale każda sekunda była warta oceny! Mój egzamin trwał jakieś 5-7 min. Wyszłam z 5! Atmosfera jak na kawie u dobrego znajomego. Żartom i zabawnym komentarzom nie było końca. Moje pytania: zakład administracyjny, samorząd gospodarczy i zawodowy + "co dobrego" wyczytałam w ustawie. Polecam i życzę sobie i NAM wszystkim więcej takich egzaminów!
  • [2017/2018] Przyjemny egzamin, ciężko nie zdać. Bardzo miła atmosfera, doktor żartuje, ale też trochę podpuszcza, więc trzeba być uważnym! Wystąpiły takie pytania: Zakład administracyjny, Normy administracyjne, Władztwo zakładowe, Minister i ministerstwo, Wojewoda, Starosta, Akt administracyjny, Sołtys, Sekretarze i podsekretarze stanu, Definicja prawo administracyjna, Koncesja
  • [2017/2018] zerówka z KPA: W zeszłym roku zdawałam u doktora egzamin z prawa administracyjnego i licząc na to, że na egzaminie z KPA będzie równie miło, postanowiłam ponownie zarejestrować się właśnie do tego egzaminatora. Nie zawiodłam się. Doktor zadaje trzy pytania: dwa z KPA oraz jedno z PPSA. Pytania są podstawowe, ocenianie bardzo łagodne. Nie słyszałam, żeby kogoś oblał (trzeba by było chyba nic nie powiedzieć, stawia bardzo dużo 4 i 5. Pytania jakie padły w mojej dwójce: wybierz sobie jedną zasadę i ją omów, odwołanie od decyzji, wznowienie postępowania, orzeczenia, umorzenie postępowania w ppsa. Atmosfera w trakcie przepytywania jest bardzo miła, niestresująca. Podsumowując, myślę, że jest to jeden z najlepszych wyborów na egzamin z KPA jak i z admina.
  • KPA zerówka 2017 - dr Maciej Sokołowski to człowiek o wysokiej kulturze osobistej, na egzaminie panuje wprost wspaniała atmosfera - w mojej dwójce (bo pytał po dwie osoby) iście piknikowa, cały czas lecą elokwentne żarciki, żeby student wyluzował:). Fakt faktem, że za nic nie przepuści, trzeba umieć dość dobrze KPA, bo dopytuje i lubi odpowiedzi typowo kodeksowe. Samo zagadnienie do opracowania jest łatwe, ale trzeba powiedzieć o nim dosłownie wszystko, wyliczanki, wyjątki etc. Pan Dr ma naprawdę taką wspaniałą aurę wokół siebie, że wszelki stres i zdenerwowanie znika, najlepszy egzamin jaki miałam!:D
  • [EGZAMIN ZEROWY 2017] Atmosfera i organizacja: Dr Sokołowski jest bardzo miły, przyszedł w dobrym humorze, nie tworzy sztucznego nadęcia na egzaminie, jak wchodzi się do sali to cały stres ulatuje, lubi sobie pożartować, oczywiście na tematy administracyjne, mimo półgodzinnego spóźnienia ma szacunek do studentów, pyta czy może wyjść, nie narzuca listy. Wchodzi się po 2 osoby, egzamin trwa dla nich ok. 30 minut, przy nieparzystej liczbie egzaminowanych można sobie wybrać czy chce się wejść w 3 osoby (nawet oddaje swoje krzesło, a sam stoi cały egzamin) czy 2-1. Pytania: Dr zadaje dwa pytania z zakresu prawa materialnego ustrojowego, jedno z ustawy (trzeba wybrać dwie z innych działów administracji i z nich się przygotować, na egzaminie dr wybiera jedną z której pyta). Pytania padają dość ogólne i raczej w formie zagadnień: wojewoda, starosta, decyzja administracyjna, koordynacja, kontrola vs nadzór, wójt/burmistrz/prezydent miasta, dlatego też najlepiej jak najszerzej je omówić w trakcie własnej wypowiedzi, wtedy dostaje się już mniej, albo wcale pytań szczegółowych do tych zagadnień (np. przykład koordynacji inny niż Prezesa Rady Ministrów wobec ministrów/wobec wojewody). Co do ustaw podstawowe pytanie dla prawie każdego - dlaczego traktujemy ją jako ustawę administracyjnoprawną a nie np. cywilnoprawną (tutaj właściwie też można omówić wszystko co najważniejsze z tej ustawy i nie dostać pytań dodatkowych, jak dr zobaczy, że dobrze się ją umie), potem pytania dodatkowe, ale raczej podstawowe np. czym są muzealia? kim jest kustosz? przesłanki zmiany nazwiska? Ocenianie: Jak zrobi się dobre wrażenie, połączy ze sobą różne tematy i nie zrobi błędów to jest szansa na 5. Dr ocenia sprawiedliwie, nie daje 5 za podstawy, ale też chyba stara się nie oblewać, najczęściej stawia 4. Skrypt Kruka i ustawa typu o zmianie imienia i nazwiska spokojnie starczy żeby zdać ten egzamin. Podsumowując, może nie jest to najłatwiejszy na tych studiach, ale na pewno przyjemny egzamin, dr Sokołowski jest warty uwagi przy wyborze egzaminatora.
  • (2016/2017 egzamin w sesji zasadniczej) Świetny wybór na egzamin z prawa administracyjnego! Doktor wprowadza luźną atmosferę, dużo żartuje i jest naprawdę sympatyczny (można mu wybaczyć spóźnienia). Egzamin trwa ok 30 min na 2 osoby, każda dostaje po 3 pytania, przy czym ostatnie dotyczy jednej z dwóch ustaw, które samemu należy wybrać i przygotować (oraz przynieść wydrukowane na egzamin). Doktor Sokołowski wymaga przede wszystkim myślenia, dlatego nie nastawiajcie się, że trzeba będzie wyrecytować coś słowo w słowo, a nawet jeśli zaczniecie to robić, to Doktor i tak Wam przerwie i zada kilka pytań dodatkowych, czasem o nieistniejące organy, więc bądźcie czujni ; ) Trudno nie zdać, a dobre oceny pojawiają się dość często o ile uda się pokazać, że podstawowe konstrukcje są dla nas zrozumiałe i ma się pojęcie o tym, o czym się mówi; na każdą okazję trzeba mieć przygotowany przykład. Ku własnemu zdziwieniu, po 3 dniach nauki ze skryptu Kruka i dwukrotnym przeczytaniu ustaw udało mi się wyjść z 5, mimo, iż z adminem nie lubiliśmy się od początku. Bardzo polecam! Pytania w mojej dwójce: triada Bernatzika, minister i ministerstwo, różnica między kontrolą a nadzorem, starosta.
  • Serdecznie polecam z egzamin z Panem Doktorem, forma luźnej pogawędki o prawie administracyjnym, czasami pozwala sobie wybrać pytanie. Generalnie jest to rozmowa o jednym zagadnieniu z prawa administracyjnego i ich związki z pozostałymi częściami podręcznika, np. ogólnie nadzór, a potem: kto nadzoruje samorząd, jakie są środki nadzoru premiera oraz jaki jest skutek braku kompetencji w nadzorze- działania tylko niewładcze. Ustawa analizowana przepis po przepisie i trzeba omówić, co w nim jest ciekawego z punktu widzenia prawa administracyjnego
  • PRAWO ADMINISTRACYJNE ZERÓWKA 2017 Wspaniały egzamin w bardzo dobrej atmosferze. Wchodzi się parami. Dwa pytania z materialnego. W mojej dwójce o "co to prawo adm." "różnica między kontrolą a nadzorem" "koordynacja" i coś jeszcze. Jest czas na zastanowienie notwanie nasepnie odpowiedź i rozmowa odpływająca od tematu odpowiedzi. Dokotr lubi wkręcać wymyślając nieistniejące organy/agencje ale bez konsekwencji. Ostatnie pytanie luźno związane z ustawą. Polecam serdecznie. Jak sam mówił sprawdza czy ktoś rozumie prawo adm. Polecam!!!
  • PRAWO ADMINISTRACYJNE EGZAMIN 2016/17 SESJA ZWYKŁA Jeden z najlepszych egzaminów na tych studiach! Wspaniała atmosfera, pytania ogólne na zasadzie rzuconych haseł, ale podstawowe, doktor nie pyta o nic co mogłoby zaskoczyć. W trakcie odpowiedzi dopytuje, ale nie żeby pogrążyć, tylko, żeby sprawdzić zrozumienie tematu, warto mieć przygotowane przykłady do różnych zagadnień, bo często o to prosi. Z ustaw- trzeba przygotować dwie i doktor wybiera jedną z której się odpowiada, pytanie z niej jest raczej przekrojowe i doktor przerwie jeżeli zobaczy, że zna się ustawę. Na pewno nikogo skrzywdzi i raczej nie oblewa, o 5 też nie jest trudno, trzeba tylko nie dać zbić się z tropu przez ciągłe żarciki doktora i uwagi w stylu "na pewno?", "coś takiego!", "w życiu o czymś takim nie słyszałem!". Z minusów- doktor spóźnił się ponad godzinę, a miał w ten dzień do przegzaminowania 2 grupy z admina i 2 z kpa, więc ludzi było mnóstwo i niektórzy czekali do 21szej albo i dłużej, bo mimo spóźnienia doktor raczej nie starał się skrócić egzaminu- jedną dwójkę pytał około 40 minut, ale warto wspomnieć, że czas jest wydłużony się przez zagadywanie i żarciki doktora, które bardzo rozluźniają atmosferę. Bardzo, bardzo polecam, doktor to wspaniała osoba, a z egzaminu zostają same dobre wspomnienia!
  • [2017/2018] Doktor na tyle wyluzowany, że zamiast się dusić w ciasnych i parnych korytarzach CI III przeniósł egzamin na ławkę w parku obok. Sam egzamin bez stresu, doktor trochę naprowadza, dopytuje, ale lubi z przekąsem trochę się "pobawić" studentem - sprawdza, czy się rozumie temat, czy tylko nauczyło na pamięć. Co do samej wiedzy, nie trzeba umieć wszystkiego, ważna jest sama idea. Moje pytania: proszę wybrać i omówić wybraną zasadę z kpa (po wybraniu zasady przekonywania i nawiązaniu, że służy ona realizacji idei demokratycznego państwa prawa doktor zaczął mnie pytać, czy to jest komuś potrzebne, bo taka Korea Północna nie ma u siebie tej zasady a wszyscy się z nią liczą), orzeczenia w kpa, pisma w ppsa (co zawiera pismo, dlaczego ta forma a nie ustna). Bardzo polecam egzaminatora.

Law of the EU Energy and Climate Policy

Linki

[edytuj]

Prawo administracyjne - ćwiczenia

Law of the EU Energy and Climate Policy

Informacje dodatkowe

[edytuj]


Katedra Prawa i Postępowania Administracyjnego
Kierownik prof. dr hab. Jacek Jagielski
Pracownicy prof. dr hab. Marek Wierzbowski • prof. UW dr hab. Aleksandra Wiktorowska • prof. UW dr hab. Marcin Dyl • prof. UW dr hab. Paweł Wajda • dr hab. Piotr Przybysz • dr hab. Rafał Stankiewicz • dr hab. Filip Elżanowski • dr hab. Katarzyna Zalasińska • dr Maksymilian Cherka• dr Jarosław Maćkowiak • dr Dorota Pudzianowska • dr Maciej Sokołowski • dr Ewa Stefańska • dr Marek Szubiakowski • dr Karolina Wojciechowska • dr Joanna Róg
Doktoranci mgr Michał Bałdowski • mgr Roman Burenko • mgr Katarzyna Chojecka • mgr Marek Grzywacz • mgr Jerzy Oppeln-Bronikowski • mgr Zofia Roguska • mgr Sebastian Wijas • mgr Dawid Ziółkowski • mgr Jacek Piecha
Byli pracownicy prof. dr hab. Jacek Lang • dr Krzysztof Glibowski • dr Marek Szubiakowski • dr Joanna Róg • mgr Michał Okoń • mgr Magdalena Śliwa-Wajda • mgr Łukasz Dziamski • mgr Andrzej Kraczkowski